-Ürünleriniz Orijinal mi ?
Evet, ürünlerimizin hepsi orijinal ithal ürünlerdir.

 

-Satın aldığım ürün, sitenizde fotoğrafını gördüğüm ürün ile aynı ürün mü olacak ?
Fotoğraflarda gördüğünüz ürünlerle size kargolanacak ürün aynı ürün olacaktır.

 

-Sitenizden satın aldığım ürünler ne kadar zamanda kargoya verilmiş olur ?
Sitemizden satın aldığınız ürünler normal şartlar altında 1-2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilmektedir. Özel bir durum oluştuğunda tarafınızla iletişime geçilecektir.

 

-Sitenizden bir ürün satın aldım diyelim fakat acelem var ve kargo süresini beklemeden ürünü dükkanınıza gelip elden teslim almak istiyorum, mümkün müdür ?
Satın alma işleminizin ardından firma yetkililerimizle iletişime geçer ve bilgi verirseniz, ürünü size dükkanımızdan teslim etmek ve bir de kahve ikram etmek bizi çok mutlu eder.

 

-Taksitli satışınız var mıdır ?
Evet, anlaşmalı olduğumuz bankalara ait kredi kartlarınızla yapacağınız satın alma işlemlerine satın alma işlemi sırasında talep etmeniz durumunda taksit yapılacaktır.

 

-Sitenizden satın aldığımız ürünlerin garantisi ve/veya iadesi var mıdır ?
Evet, firmamızdan satın aldığınız ürünlerin, parça üretici firmalarca sağlanan garantileri olmakla birlikte, satın aldığınız ürünleri: kullanılmamış, paketleri zarar görmemiş, tekrar satışa uygunluklarını kaybetmemiş olmaları şartıyla, aşağıda yer verilen ürün kalemleri hariç 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Ürünlerin iadesi sırasında oluşacak kargo masrafı tarafınıza ait olacaktır.

İadesi mümkün olmayan ürün grupları: Tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılımsal ürünler, elektronik yapı veya içerikli ürünler, beyin grubundaki tüm ürün kalemleri, göstergeler, şanzımanlar, motorlar, kapalı kutuda yer alan ürünler. Bu ürünlerin ve ürün gruplarının iadesi ve siparişlerinin iptali mümkün değildir ve değişim talep edilemez.

 

-Satın aldığım ürün hasarlı çıktı ne yapmalıyım ?
Firmamızca sitemiz üzerinden satışı yapılan tüm ürünler gerekli kontrollerin ardından kargolanmaktadır. Fakat ürünlerin kargo işlemi sırasında hasar almaları mümkündür. Bu sebeple sizden ricamız, ürünleri, kargo yetkilisi yanında teslim alırken kontrol etmeniz ve şayet herhangi bir hasar veya özür mevcut ise kargo yetkilisine hasar raporu tutturmanızdır. Hasar raporu olmayan hasarlı ürünlerin iadesini ne yazık ki kabul edememekteyiz.

 

-Sadece perakende satışınız mı var ? Toptan alımlarda iskonto yapıyor musunuz ?
Toptan satışımız mevcuttur ve fiyatlandırma anlamında ciddi iskontolar uygulamaktayız.

 

-Stoklarınızda yer alan ürünlerin hepsi sitenizde de mevcut mu ?
Malesef hayır, sitemizde yer almayan fakat stoklarımızda bulunan binlerce ürün var. Bu ürünler için telefonla iletişime geçmeniz gerekiyor.

 

-Motor, şanzıman ve benzeri ağır ürünleri sitenizde göremedim, satışlarını yapıyor musunuz ?
Firma olarak motor ve şanzıman grubu ürünlerin de satışını yapmaktayız, bu ürün gruplarını da uygun fiyatlarla satın almak için lütfen iletişime geçiniz.

 

-Firmanıza telefon yoluyla ulaşamadım ne yapmalıyım ?
Yoğunluktan ötürü firma yetkililerimize ulaşamamanız durumunda lütfen iletmek istediğiniz konuyu bizimle e-posta yoluyla paylaşın. Firma yetkililerimiz en kısa zamanda tarafınızla iletişime geçeceklerdir.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR